آموزش‌های‌سازمانی

5 مرحله فرايند آموزش کارکنان + آموزش سازمانی اثربخش + مدیریت منابع انسانی (جدید)

آموزش سازمانی اثربخش – امروزه مفهوم آموزش و اثربخشی در سازمان در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند و می‌توانند فعالیت‌های سازمانی را بهبود بخشند. آموزش سازمانی زمانی صورت می‌گیرد که یک سازمان نیاز به آموزش در افراد را احساس کند و در راستای پیشبرد اهداف سازمانی قدم بردارد.

در جامعه‌ای که ما در آن زندگی می‌کنیم، آموزش سازمانی اثربخش فرآیند پیچیده و دشواری دارد که به آسانی تحقق نمی‌یابد. این آموزش به دلیل اینکه با فرآیند انتقال، ایجاد و حفظ دانش‌های موجود در سازمان همراه است، باید با مهارت‌های ویژه‌ای صورت بگیرد تا در نهایت به پیشرفت سازمان کمک کند.

به طور کلی آموزش سازمانی به معنای انتقال بهینه‌ی دانش‌های عملی و تئوری در یک سازمان به دیگر افراد تازه وارد است. آموزش سازمانی اثربخش می‌تواند مسیر پیشرفت را برای سازمان ترسیم کند و سازگاری کارمندان مشغول به کار در این سازمان را افزایش دهد.

در واقع هر سازمانی که امروزه در زمینه‌ی ارائه‌ی خدمات مختلف فعالیت می‌کند، نیاز به آموزش دارد و کم‌تر دیده می‌شود که سازمانی خود را از آموزش‌های مربوط به  عاری بداند. در ادامه با فرآیند آموزش کارکنان مشغول به کار در یک سازمان آشنا خواهید شد.

آموزش سازمانی اثربخش - مهارت‌های مختلف سازمان - آموزش کارکنان

 

فرايند آموزش کارکنان

زمانی که فردی به تازگی وارد یک سازمان می‌شود و در آنجا شروع به کار می‌کند، با عملکرد سازمان و فرآیندهای درون سازمانی آشنایی ندارد. این آموزش‌ها طبق یک فرآیند پیچیده به افراد تازه وارد انتقال پیدا می‌کنند تا آن‌ها نیز بتوانند در پیشبرد اهداف سازمان مؤثر واقع شوند.

فرآیند آموزش سازمانی برای این که به یک آموزش سازمانی اثربخش تبدیل شود، نیاز به طی مراحل مختلفی دارند.

این آموزش از ۵ مرحله‌ی مختلف تشکیل شده‌است. ما این مراحل را به طور مختصر برای شما شرح می‌دهیم:

 1. تشخیص نیازهای آموزشی: برای اینکه بتوان یک آموزش مؤثر را در سازمان به وجود آورد، ابتدا نیاز است که بدانیم سازمان چه نیازهایی دارد و ما باید با آموزش، کدام یک از نیازهای آموزشی رادر سازمان برطرف کنیم.این نیازها معمولاً با بررسی کردن شغل در سازمان، بررسی استعداد کارکنان و بررسی کلی شرایط سازمان صورت می‌گیرد.
 2. تعیین اهداف آموزشی: پس از اینکه نیاز سازمان به مباحث آموزشی مشخص شد، باید به ترسیم اهداف آموزشی بپردازیم. به طور کلی هدف یک سازمان از برگزاری کلاس‌های آموزشی مختلف، افزایش کارایی عمومی کارمندان و کمک به پیشرفت سازمان می‌باشد. در تعیین هدف سازمان ابتدا باید شرایط و ویژگی‌های موجود در سازمان بررسی گردد. سپس آموزش در راستای رسیدن به این اهداف تنظیم و طبقه‌بندی شود.
 3. انتخاب روش آموزش: انتخاب روش آموزش سازمانی اثربخش یکی از مراحل مهم در آموزش سازمانی به شمار می‌رود که به سه گروه مختلف تقسیم می‌گردد.
 • دسته‌ی اول روشی است که اطلاعات مختلفی را به کارمندان می‌دهد.
 • دسته‌ی دوم روش‌های ضمن خدمت هستند که حین فرآیند کاری کارمندان صورت می‌پذیرند.
 • دسته‌ی سوم نیز روش‌هایی هستند که با شبیه سازی روش‌های مختلف به یکدیگر انجام می‌پذیرند.

 

 1. برنامه‌ریزی برای برگزاری دوره‌ی آموزشی: پس از تعیین روش آموزش، لازم است که یک برنامه‌ریزی تقویتی و معین برای برگزاری دوره‌های آموزشی طراحی شود تا کارمندان تازه وارد و دیگر کارمندان طبق آن برنامه‌ریزی، امور خود را سامان دهند و در کلاس‌ها حضور پیدا کنند.
 1. ارزیابی دوره‌ی آموزشی: پس از اتمام دوره‌ی آموزشی، مربی و مدیران سازمان باید با ارزیابی آموزش‌های ارائه شده میزان مهارت به وجود آمده در کارمندان را شناسایی کرده و با استعدادهای مختلف آنان آشنا شوند. این کار باعث می‌شود هر کارمندی در قسمتی که در آن مهارت دارد مشغول به کار شود.

 

تعريف فرآيند سازماني

فرآیند سازمانی به مجموعه‌ای از امور گفته می‌شود که می‌توانند در مراحل مختلف ورودی‌های گوناگون یک سازمان را به خروجی تبدیل کنند. به عبارت دیگر فرآیند به انجام کارهای مختلفی گفته می شود که سبب تبدیل ورودی‌ها به خروجی در یک سازمان می‌شود.

این خروجی‌ها نیز ممکن است در فرآیند تولیدی دیگر سازمان‌ها مورد استفاده قرار بگیرند تا در نهایت یک هدف مشخص تحقق پیدا کند.

هر فرآیندی که امروزه صورت می‌گیرد، به تخصیص منابعی همچون مواد اولیه و نیروی کار نیاز دارد تا بتواند به حیاط خود ادامه دهد. در اصل، مواد اولیه و نیروی کار از مهم‌ترین ویژگی‌های یک فرآیند به شمار می‌آیند.

معمولاً فرآیند سازمانی اثربخش پس از یک آموزش سازمانی اثربخش تحقق پیدا می‌کند.

تعريف فرآيند سازماني

 

مدیریت منابع انسانی

مدیریت منابع انسانی به معنای فرآیند اثربخشی است که طی آن افراد و سازمان محل کار آن‌ها به پیشرفت دست پیدا می‌کند. این پیشرفت به گونه‌ای است که  در آن سازمان می‌تواند نیازهای خود را شناسایی کرده و مهارت‌های نیروی انسانی را در راستای رسیدن به اهداف تنظیم نماید.

امروزه افرادی که وظیفه‌ مدیریت منابع انسانی یک سازمان را بر عهده دارند، تلاش می‌کنند زمان بازنشستگی نیروهای کاربلد را به تعویق بیندازند تا از این جهت هزینه‌های سازمان را کاهش دهند.

مدیریت منابع انسانی شامل عملیاتی همچون کارمندیابی، آموزش کارمند، پرداخت دستمزد و حقوق به کارمندان می‌شود.

نیازهای سازمان

سازمانی که می‌خواهد یک آموزش سازمانی اثربخش داشته باشد، ابتدا باید نیازهای مختلف خود را بشناسد. نیازهای سازمان به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند:

 • دسته‌ی اول نیازهای آموزشی سازمان را دربر می‌گیرند که می‌توانند در آینده‌ی سازمان تأثیرگذار باشند. از جمله‌ی این نیازها می‌توان به نیاز به تقویت استعداد کارمندان اشاره کرد.
 • نیاز بعدی سازمان نیاز به منابع یعنی نیروی کار و مواد اولیه است که در نتیجه‌ بستن قرارداد با سازمان‌های مختلف و تأمین نیروی انسانی از طریق تنظیم آگهی‌های استخدام برطرف می‌شود.
 • نیازهایی که در دسته‌ی سوم قرار می‌گیرند، نیاز به مدیران عالی مرتبه و رهبران کاربلد است که در ترسیم مسیر موفقیت سازمان و رسیدن به اهداف آن کمک شایانی می‌کنند. این نیازها می‌توانند با استفاده از آزمون‌های استخدامی مختلف برطرف شوند.

 

مدیریت منابع انسانی

 

یادگیری سازمانی

یادگیری سازمانی یکی از مسائل مهمی است که سازمانی که می‌خواهد وارد اقتصاد رقابتی در بازار شود، باید آن را فرا گیرد. روانشناسان مختلف در مورد یادگیری سازمانی تعاریف گوناگونی ارائه کرده‌اند. یادگیری سازمانی یک فرآیند طولانی مدت است که می‌تواند فعالیت‌های سازمان را به گونه‌ای مؤثر تغییر دهد و در افزایش بهره‌وری یک سازمان تأثیرگذار باشد.

یادگیری سازمانی نیاز به یک آموزش سازمانی اثربخش دارد تا بتواند اهداف سازمان را تحقق دهد. بنابراین لازم است که مدیران به یادگیری سازمانی برای افزایش اعتبار و افزایش کارایی کارمندان توجه ویژه‌ای داشته باشند.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه آموزش‌های سازمانی می توانید با شماره های زیر تماس حاصل نمایید: 

۰۹۹۰۰۳۰۰۰۱۳  – ۰۲۱۲۲۰۲۲۳۵۳

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا