کسب و کار

کوچینگ | وظایف کوچ | کوچینگ مدیران اجرایی چیست؟ | مرکز کوچینگ دکتر امیریان

نکات برگزیده مطلب
 • وظایف کوچ
 • بیزینس کوچ، مشاور کسب و کار نیست!
 • بیزینس مدل
 • انواع بیزنس مدل | در کوچینگ بیزینس مدل معرفی می شود
 • بوم مدل کسب و کار چیست؟
 • منتورینگ با کوچینگ تفاوت دارد
 • وظایف منتور چیست؟
 • منتور کسب و کار
 • کوچینگ مدیران اجرایی چیست؟
 • توسعه فردی 
 • ابعاد توسعه فردی

کوچینگ و تفاوت کوچینگ با منتورینگ

کوچینگ - بیزینس کوچینگ دکتر امیریان - نیوهیومن - تفاوت کوچینگ و منتورینگ

کوچینگ – گالوی نویسنده کتاب مربیگری اعتقاد دارد که هر فردی برای رسیدن به هر موفقیتی تمام چیزهایی که نیاز دارد،در درون خودش وجود دارد،اما نسبت به این توانایی ها آگاه نیست.

در این جا کوچ به این فرد کمک می کند که تمام موانع ذهنی‌اش را از میان بردارد و کمرنگ تر کند. همچنین ویتمور هم وظیفه کوچ را این طور توصیف می کند که:” کوچینگ یعنی آزاد کردن توانمندی های بالقوه انسان ها. “

کوچینگ به معنای مربی گری است و اکثر مردم به اشتباه فقط مربی گری را در ورزش می شناسند.اما مربی گری بحث بسیار گسترده تری دارد مانند مربی گری زندگی و شغلی.شاید این سوال برای شما پیش بیاید که کار اصلی مربی یا همان کوچ چیست؟

وظایف کوچ

کوچ فردی است که به افراد و حتی سازمان ها کمک می کند که رشد کنند و به تحول برسند تا از این راه بتوانند به اهداف و خواسته های خود دست پیدا کنند.درصد بیشتری از انسان ها در زندگی خود به موفقیت های کوچک و بزرگ رسیده اند اما تعداد کمی از این افراد توانسته اند که به موفقیت پایدار دست پیدا کنند.در این شرایط یک کوچ حرفه ای کمک می کند که افراد به موفقیت پایدار چه در زندگی شخصی و چه در کسب و کار دست پیداکنند.

وظایف کوچ - بیزینس کوچ چه وظایفی داره

کوچینگ بر این عقیده است که وقتی فرد یا سازمانی به آن مراجعه می کند؛پاسخ مسائلش را دقیقا می داند اما برای رسیدن به اهداف و خواسته هایش به یک کوچ نیاز دارد.

در این روند کوچ در کنار مراجع کننده خودش می ماند و آن را برای رسیدن به اهداف و خواسته هایش کمک می کند و مانند یک مشاوره نیست که بخواهد فقط با انتقال دانش به مراجعه کننده، مسبب پیشرفت آن شود.در واقع کوچ به جای آموختن به افراد به آنها کمک می کند تا خودشان یاد بگیریند.

کوچ بیزینس 

بیزینس کوچینگ یک ابزار شگفت انگیز و منحصر به فردی است و به تمام کسب و کارها کمک می کند تا به موفقیت برسند.

وظیفه اصلی بیزینس کوچ این است که به صاحبان کسب و کارها کمک کند تا به درک وسیع تری از نقاط قوت،مهارت ها و توانمندی های خود دست پیدا کنند و نسبت به اهداف شخصی و شغلی خود آگاهی بیشتری کسب کنند.اجازه دهید وظیفه بیزینس کوچ را با یک مثال ساده برای شما توضیح دهیم.

آیا یک پزشک می تواند برای تمام بیماران خود یک نسخه بپیچد و ادعا کند که با این نسخه می تواند تمامی بیماران را درمان کند؟قطعا خیر!دنیای کسب و کار نیز به همین ترتیب است و برای موفقیت هر کسب و کار نمی توان یک نسخه پیچید.در این شرایط یک بیزینس کوچ حرفه ای و کاربلد به شما کمک می کند که داروی کسب و کار خود را کشف کنید تا به وسیله این دارو بتوانید مسئله اصلی کسب و کار خود را درمان کنید و حجم فروش و سودهی کسب و کارتان را افزایش دهید.

در واقع با ایجاد فرهنگ بیزینس کوچ در کسب و کار می توان پتانسیل رشد خود و کارکنان را به حداکثر رساندو عملکرد آنها را افزایش داد و در نتیجه راندمان کسب و کار را بیشتر کرد.

بیزینس کوچ، مشاور کسب و کار نیست!

یک مربی ورزشی هیچ وقت در زمین مسابقه کنار بازیکنان خود نمی دود بلکه آن‌ها را رهبری می کند.همین مورد نیز در  کوچینگ کسب و کار صدق می کند.

همین موضوع یکی از عمده تفاوت های بیزینس کوچ با سایر شاخه های کوچ است که بیزینس کوچ باید در زمینه های تجارت،رهبری کسب و کار رزومه قوی داشته باشد.اگر بخواهیم وظیفه اصلی یک بیزینس کوچ را به صورت یک لیست مختصر در بیاوریم،می توانیم به موارد زیر اشاره ‌ای داشته باشیم:

 • ارائه توصیه های اختصاصی برای کسب و کار
 • ارائه توصیه های اختصاصی برای مشتریان،محصولات،خدمات و موقعیت های تجاری
 • کمک برای ارتقا استعداد ها و قابلیت های صاحب کسب و کار
 • تعیین اهداف برای کسب و کار
 • مشاوره در تصمیم گیری های سرنوشست ساز در کسب و کار
 • تدوین استراتژی مناسب برای رسیدن به چشم انداز
 • و…..

بیزینس مدل:

بیزینس مدل یا مدل کسب و کار چیست و چه کمکی برای کسب و کار می کند؟

اگر بخواهیم یک تعریف بسیار ساده از بیزینس مدل داشته باشیم،می توانیم این گونه تعریف کنیم که:”بیزینس مدل برنامه ای است که شما برای پول درآوردن دارید!”

بیزینس مدل - خلاقیت

در واقع اگر کسی از شما سوال پرسید که بیزینس مدل شما چیست؟ درواقع منظورش این است که چه برنامه ای برای پول درآوردن دارید؟

شاید این سوال خیلی بدیهی و ساده به نظر برسد.اما این سوال مانند کوه بزرگ یخی است که فقط قسمت کوچک و بالایی آن دیده می شود و زیربنای آن دیده نمی شود.اگر بخواهیم به ریشه این سوال دست پیدا کنیم باید به این سوالها نیز جواب بدهیم:

مثلا:

 • مخاطب هدف من چه کسانی هستند؟
 • کدام مشکل مخاطبم را درمان می کنم؟
 • چه ارزشی برای مشتریانم ایجاد می کنم؟
 • چه برنامه ای برای جذب و حفظ مشتری ام دارم؟
 • برنامه درآمد زایی من به چه شکلی است؟
 • چگونه می خواهم محصولاتم را توزیع کنم؟
 • چه هزینه هایی خواهم داشت؟
 • چگونه سود دهی خواهم کرد؟
 • چگونه بازاریابی خواهم کرد؟
 • و….

اگر بخواهیم قسمت زیربنایی کوه یخی را بررسی کنیم،شاید این سوالات را تا چند روز باید ادامه دهیم.

اما مهمترین چیزی که شما نیاز دارید بدانید این است که ماهیت کلی مدل کسب و کارها در سه بخش خلاصه می شود:

 1. هر چیزی که باعث تولید ارزش می شود.
 2. چیزهایی که به فروش ارزش کمک می کند.
 3.  چیزی که به پرداخت مشتری ختم می شود.

دریک نگاه می توانیم درک کنیم که بیزینس مدل کمک می کند که هزینه های کسب و کار را مشخص کنیم و از طرف دیگریک جریان کسب درآمد رسم کنیم.درواقع تمامی موارد بالا مانند قطعات یک پازل هستند و در کنار هم چیدن این پازل‌ها،یک برند کامل شکل می گیرد.

انواع بیزنس مدل | در کوچینگ بیزینس مدل معرفی می شود

در ادامه مقاله به معرفی5 بیزینس مدل می پردازیم و اگر شما نیز مایل هستید با این پنج مدل آشنا شوید، پس با دقت بسیار زیاد ادامه مقاله را مطالعه کنید.

 1. مدل تبلیغات

یکی از پراستفاده ترین مدل های کسب و کار تبلیغات است.معمولا سایت های محتوایی مانند ورزش3،چطور و… از مدل های تبلیغاتی استفاده می کنند.اگر شما قصد دارید که مدل تبلیغات را برای کسب و کار خود انتخاب کنید باید توجه ویژه ای روی سئو و بازدید سایت خود داشته باشید.

 1. مدل واسطه گری

یکی دیگر از مدل های کسب و کار،مدل واسطه گری است.در این مدل شما می توانید خریداران را به فروشندگان متصل کنیدو در ازای این کار مبلغ مشخصی را دریافت کنید.یکی از کسب و کارهای موفق که از مدل واسطه گری استفاده می کند،شرکت اسنپ است.

 1. مدل اعطای امتیاز

یکی دیگر از مدل های کسب و کار که طرفداران زیادی دارد،مدل اعطای امتیاز است.برای مثال فروشگاه های زنجیره ای کوروش در ایران یکی از بارزترین و بهترین نمونه مدل اعطای امتیاز است.فروشگاه زنجیره ای کوروش برند خود را به صورت اشتراکی به فروش می رساند.به این معنا که در یک ماه 10 درصد از فروش کل را دریافت می کند.

 1. مدل فریمیوم

در مدل فریمیوم شرکت بخشی از محصول و یا خدمات خود را به صورت رایگان در اختیار شما قرار می دهد و برای دسترسی به امکانات از شما به صورت ماهانه هزینه ای دریافت می کند.در ایران استارتاپ هایی از این مدل ساخته شده است.

 1. مدل پرداخت به ازای مصرف

در این روش شما به اندازه ای که مصرف می کنید،پول پرداخت می کنید.

مثلا یکتانت را در نظر بگیرید.شما براساس تعداد کلیک هایی که دریافت می کنید،پول پرداخت می کنید.

بوم مدل کسب و کار چیست؟

به زبان ساده بوم مدل کسب و کار به شما کمک می کند که کسب و کار خود را توصیف کنید،طراحی یا اختراعی انجام دهید، آن را به چالش بکشید و یا تغییر دهید.

بوم مدل کسب و کار یک ابزار کاربردی و بسیار ساده است که 9 بخش سازنده مدل کسب و کار را توصیف می کند که شامل:

 1. بخش مشتریان
 2. ارزش پیشنهادی
 3. کانال توزیع
 4. ارتباط با مشتریان
 5. جریان درآمد
 6. فعالیت های اصلی
 7. منابع اصلی
 8. شرکای کلیدی
 9. ساختار هزینه ها

منتورینگ با کوچینگ تفاوت دارد

زمانی که حرف از منتورینگ به میان می آید،اصطلاح هایی مانند مربی،مشاور،راهنما و ….به ذهن خطور می کنداما در این وسط یک مسئله ای پیش می آید و آن هم اینکه این نوع اصطلاح ها شاید نتواند به خوبی ماهیت منتورینگ را انتقال دهد.اگر ریشه کلمه منتورینگ را جستجو کنیم به یونان باستان خواهیم رسید به طوری که می توان گفت کلمه منتور از یک داستان معروف بنام ادیسه اثر هومر بر گرفته شده است.

در این داستان شخصی پیر به نام Telemachus وجود داشت که به وسیله الهی دارای خرد بود،شخص دیگری به نام منتور را که در مسیر زندگی اش که در دوراهه قرار داشت،راهنمایی کرد و این کلمه منتور و منتورینگ از آن زمان برگرفته شده است.در واقع منتورینگ یک روندی است که در آن یک فرد کاربلد و حرفه ای،یک فرد کم تجربه و آماتور را هدایت می کند.روند منتورینگ یک ارتباط طولاتی مدت و سودمند برای هر دو طرف است.

در واقع رابطه منتورینگ یک رابطه هدفمند و تکاملی است که جنبه آموزشی نیز دارد.

وظایف منتور چیست؟

شاید این سوال به ذهن به شما خطور پیدا کند که یک منتور چه وظایفی دارد و چگونه به افراد کمک می کند که در مسیر اهداف و خواسته های خود پیش رود.

در ادامه چند مورد از مهمترین وظایف منتور را مرور خواهیم کرد تا یک ذهنیتی از وظایف منتور داشته باشیم:

 1. منتور در مورد یک موضوعی که نیاز به آموزش داشته باشد،آموزش می دهد.
 2. یک مهارت خاص را در طرف مقابل خود پروروش می دهد.
 3. با در اختیار قرار دادن منابع و شبکه های مختلف باعث رشد میشود.
 4. فرد را به چالش های مختلف می کشاند تا برای رشد و پیشرفتش کمک کند.
 5. یک محیط آزمایش درست می کند برای انجام ریسک و پذیرش آن
 6. بر روی پیشرفت کلی فعالیت می کند.

منتور کسب و کار

اجازه بدهید با یک مثال منتور کسب و کار را برای شما کاملا توضیح دهم.یک مربی ورزشی قبل از اینکه وارد حرفه‌‌ی مربی گری شود،ابتدا بازیکن بوده است

و در این مسیر چالش های مختلفی را تجربه کرده است،آزمون و خطاهای زیادی را انجام داده است،شکست خورده است،پیروز شده است و کلی در این زمینه تجربه کسب کرده است.بعد از این وارد دنیای مربی گری شده است و براساس تجربه و دانش قبلی می داند که در چه موقعیت هایی باید چه تکنیک ها و اقدام هایی انجام داد تا به پیروزی ختم شود.منتور کسب و کار هم دقیقا مشابه همین داستان است.

منتور کسب و کار چه کسی است | منتور چه کاری انجام می دهد

منتور کسب و کار فردی است که قبلا به واسطه فعالیت در کسب و کار خود و یا کسب و کارهای دیگر،تجربه های مختلفی را کسب کرده استو همچنین دانش کافی در این زمینه را نیز در خود به وجود آورده است.

در واقع منتور کسب و کار به عنوان هدایتگر به کسب و کارها و استارتاپ ها کمک می کند تا مسیر خود را به درستی پیدا کندو قدم هایی برای رشد بیزینس خود بردارد.

همچنین منتور کسب و کار با دانشی که در زمینه های کارآفرینی،مشتری مداری،بازاریابی و تحلیل این موارد دارد،می تواند بهترین پاسخ و راهکار در مورد سوالاتی که در ذهن کارآفرینان قرار می گیرد را ارئه نماید.

کوچینگ مدیران اجرایی چیست؟

کوچینگ مدیران اجرایی توسعه حرفه ای و شخصی مدیران را مورد هدف قرار می دهند تا از این طریق بتوانند به افزایش کارایی و توسعه و حفظ نگرشها و دیدیگاه های جدید کمک کنند.

یک کوچ مدیران اجرایی، خودیک فردی بسیار حرفه ای است که با افرادی حرفه ای (معمولا با مدیراین کار می کند) تا آگاهی های خود را افزایش دهند،اهداف خود را واضح تر بکنندو به برنامه های توسعه فردی خود دست پیدا کنند،تواناییها و استعداد های خود را کشف کنند.در واقع یک کوچ مدیران حرفه ای به عنوان یک عضو بسیار موثر در شرکت فعالیت می کند.

کوچینگ مدیران حرفه ای به عنوان مشاور نیست و معمولا از دادن راه حل به صورت مستقیم اجتناب می کند.اما در عوض با مهارت بالای خو سوالاتی را می پرسند و مسائل را بررسی می کنند که یک مدیربتواند راه حل مسائل خود را پیدا کند.

کوچینگ مدیران اجرایی خود شامل چند مورد می شود که عبارتند از:

 • دادن بازخورد
 • شناسایی فرصت های توسعه و بهبود
 • دادن آگاهی های لازم
 • آسان کردن راه حل ها به وسیله پرسش سوالات
 • تعیین هدف براساس پلان های کاری
 • آسان کردن مسیریادگیری
 • پشتیبانی و تشویق افراد برای توسعه طولانی مدت
 • و….

توسعه فردی 

همه انسان به صورت فطری به رشد و پیشرفت تمایل دارند و می خواهند کیفیت زندگی خود را بهتر کنند،درآمد بیشتری را کسب کنند،به تناسب اندام و سلامتی دلخواه خود دست پیدا کنند،روابط اجتماعی و فردی بهتری با سایر افرادی زندگی شان بسازنداما نکته قابل تامل این است که دقیقا نمی دانند چگونه به این خواسته ها دست پیدا کنند.

توسعه فردی - ابعاد توسعه فردی

توسعه فردی اصلی ترین و کلیدی ترین راهی است که برای رسیدن به آرزوها و خواسته هایمان ممکن است از یاد برده باشیم.درواقع با توسعه فردی می توانیم به خواسته ها و اهداف خود برسیم و یک زندگی بهتری را تجربه کنیم،چون یک انسان بهتر زندگی بهتری می سازد و اگر انتظار داشته باشیم با همین ویژگی ها و شخصیتی که داریم،می توانیم زندگی بهتر از اکنون خود را تجربه کنیم،باید طرز تفکر خود را اصلاح کنیمو آگاه باشیم که بدون توسعه فردی نمی توانیم زندگی بهتری نسبت به اکنون خود خلق کنیم.توسعه فردی یعنی تلاش کردن برای رسیدن به بهترین نسخه خودمان.

بهترین نسخه ای که می تواند بهترین زندگی را به همراه داشت باشد.برای رشد و توسعه مهارت های فردی باید قدم های درستی برداریم،قدم هایی که با اطمینال ما را به یک زندگی بهتر و خواسته هایمان سوق می دهد.

ابعاد توسعه فردی

توسعه فردی چیز ثابتی نیست که فقط در یک دوره از زندگی شامل شود بلکه توسعه فردی مهارتی است که از زمان تولید تا مرگ کاربرد دارد و به افزایش کیفیت زندگی هر فردی کمک می کند.در واقع یک انسان بهتر می تواند یک زندگی و یا کسب و کار بهتری بسازد و برای بهتر شدن باید روی مهارت های خود کار کنیم  و آنها را پرورش دهیم.توسعه فردی ابعاد مختلفی را شامل می شود که در ادامه راجب این موضوع صحبت می کنیم:

 1. خودشناسی

مهمترین بخش توسعه فردی پاسخ به این سوال است که من کیستم؟چه استعداد ها و تواناهایی های ذاتی دارم؟

به چه چیزهایی علاقه مند هستم؟ ارزش های من در زندگی چیست؟ رسالت من در زندگی چیست؟

 1. سلامتی

دومین موضوع در بحث توسعه فردی که بسیار مهم است،بحث سلامتی است.ما در این دنیا به وسیله جسم خود زندگی می کنیم و این ارزشمند ترین ابزاری است که در اختیار داریم!برای اینکه یک زندگی سالم و موفق داشته باشیم،ابتدا باید یک جسم بسیار سالم و قوی داشته باشیم.آیا از وضعیت سلامتی و جسمانی خود راضی هستید؟ ورزش می کنید؟رژیم غذایی مناسب دارید؟روزانه چند لیوان آب و مایعات میل می کند؟

 1. یادگیری و آموزش

یکی دیگر از ابعاد توسعه فردی بخش آموزش و یادگیری است.به یادگیری خود چقدر اهمیت می دهید؟چقدر هزینه می کنید؟

به طور متوسط در هر ماه چند کتاب در حوزه تخصصی خود مطالعه می کنید؟آیا همیشه در حوزه کاری خود دانش به روز دارید؟

 1. معنویت

ابتدا اجازه بدهید در مورد معنویت یک تعریف مختصری داشته باشیم.معنویت یعنی کمک کنیم تا دنیا به جای بهتری برای زندگی کردن تبدیل شود.

ممکن است یک انسانی اصلا خدا را قبول نداشته باشد ولی یک انسان معنوی باشد.چقدر به دیگران کمک می کنید؟ برای بهتر شدن زندگی اطراف خود چه اقدام هایی انجام می دهید؟ آیا در کارهای خیر شریک می شوید؟

 1. و…..

توسعه فردی شامل بخش های بسیار زیادی می شود که در بالا فقط چند مورد بسیار مهم را ذکر کردیم و اگر بخواهیم ابعاد توسعه فردی را نام ببریم می توانیم به: بهبود مهارت ها و افزایش دانش،پیشرفت در زمینه کسب و کار،بهتر کردن سبک زندگی،تغییر افکار و باورها، استفاده درست از زمان،افزایش درآمد،بالا بردن جایگاه اجتماعی،بهتر کردن روابط اجتماعی و عاطفی،افزایش هوش هیجانی،بهبود کیفیت زندگی و… اشاره کرد.

 

 

تماس با دفتر نیوهیومن: ۰۹۹۰۰۳۰۰۰۱۳  – ۰۲۱۲۲۰۲۲۳۵۳

صفحه اینستاگرام ما: amirian.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا